Nevrofizioterapija je specializirana veja fizioterapije, ki obravnava obolenja in poškodbe nevrološkega sistema.

Nevrološki sistem je vključen v vsako človeško gibanje in vsakodnevno odzivanje telesa na notranje in zunanje dražljaje od našega rojstva do smrti, kar pomeni, da ta veja fizioterapije obravnava otroke in odrasle.

Nevrofizioterapevtska obravnava poteka individualno.  Prilagojena je vsakemu posamezniku posebej glede na njegove zmožnosti in stopnjo razvoja ter obravnavamo po principu celostnega pristopa.

Nevrofizioterapevt uči učence normalne gibalne vzorce, ki se jih preko ponavljanja zapomnijo in jih oblikujejo v čutno-gibalno izkušnjo. Jih avtomatizirajo, kar pa omogoča normalnejše gibanje brez bolečine in/ali z manjšo spastičnostjo.

Obravnave so primerne pri:

• težavah z nižjim mišičnim tonusom (hipotonija)
  • asimetrijah
  • otrocih z upočasnjenim razvojem
  • pri nedonošenčkih
  • pri otrocih z možganskimi okvarami (krvavitve, poškodbe, genetske malformacije, deformacije, …)
  • pri različnih sindromih (Downov sindrom, ADHD, …)
  • pri težavah s telesno držo otrok, ki so posledica asimetrij in nižjega mišičnega  tonusa (skolioze, kifoze, lordoze,…)

Glavni pomen nevrofizioterapije je:

• gibanje in telesna drža
  • razvoj gibalnih vzorcev
  • razvoj vrzavnalnih, ravnotežnih in zaščitnih