V mesecu novembru smo izvedli preventivno delavnico na temo, pravilno nošenje šolske torbe. Cilj delavnice je bil ozavestiti otroke kako je najbolje zložiti šolske potrebščine v šolsko torbo/nahrbtnik, kako jo/ga nositi in koliko lahko tehta šolska torba/nahrbtnik, da le ta ne vpliva negativno na njihovo zdravje (bolečine, mravljinčenje, napetost mišic,…).

Veliko otrok bi naj nosilo preveč težko torbo. Številne raziskave govorijo o tem, da vsakodnevno pretežka torba vpliva na otrokovo zdravje.

Po tehtanju torb smo ugotovili, da imajo nekateri otroci res pretežko torbo, saj njihova teža torbe presega 10% telesne teže.

Kako napolniti torbo

• Šolska torba je lahko težka 10% teže učenca. To pomeni, da torba učenca, ki ima 45 kg ne sme biti težja od 4,5kg.
  • Težje knjige ali predmeti naj bodo bližje hrbta.
  • Knjige in ostalo gradivo naj bodo zložene tako, da ne drsi v torbi naokoli.
  • Preverite kaj vaš otrok nosi v šolski torbi. Naj ima v torbi le stvari, ki jih potrebuje za posamezen dan.
  • Če je šolska torba pretežka ali pretesna, naj učenec nekaj knjig nese v roki če je mogoče.
  • Če je teža torbe vsakodnevno prevelika, razmislite o torbi na kolesih.

Kako nositi torbo

•  Porazdelite težo torbe tako, da uporabite obe naramnici. Če se torba nosi počez čez eno ramo, lahko to povzroči, da se otrok nagiba na eno stran, kar povzroči ukrivljenost hrbtenice ter posledično bolečine in  nelagodje.
  • Izberite torbo, ki ima dobro podložene naramnice. Ramena in vrat imajo veliko krvnih žil ter živcev, ki lahko povzročijo bolečine in mravljinčenje v vratu, ramenih in rokah, kadar je prevelik pritisk.
  • Prilagodite ramenske naramnice, tako da se torba tesno in dobro prilega otrokovemu hrbtu. Če torba visi preveč ohlapno na hrbtu, potegne učenca nazaj in na ta način povzroči konstantno napetost mišic.
  • Če ima šolska torba tudi trak čez pas, naj ga učenec zapne. Tako se teža torbe razporedi bolj enakomerno.
  • Spodnji del torbe naj bi ‘počival’ na ledveni krivini. Naj ne bi bil nižje kot 10 cm od otrokovega pasu.
  • Šolske torbe so različne velikosti za različne starostne skupine učencev. Izberite pravilno velikost v skladu s tem, koliko potrebščin otrok potrebuje.

(AOTA – The American Occupational Therapy Association, Inc.2010,  Prevod: DelTera, 2017)