Nevrofizioterapija je specializirana veja fizioterapije, ki obravnava obolenja in poškodbe nevrološkega sistema.

Nevrološki sistem je vključen v vsako človeško gibanje in vsakodnevno odzivanje telesa na notranje in zunanje dražljaje od našega rojstva do smrti, kar pomeni, da ta veja fizioterapije obravnava otroke in odrasle.

Nevrofizioterapevtska obravnava poteka individualno.  Prilagojena je vsakemu posamezniku posebej glede na njegove zmožnosti in stopnjo razvoja ter obravnavamo po principu celostnega pristopa.

Razvojno-nevrološka obravnava je primerna pri:

• težavah z nižjim mišičnim tonusom (hipotonija)
  • asimetrijah
  • otrocih z upočasnjenim razvojem
  • pri nedonošenčkih
  • pri otrocih z možganskimi okvarami (krvavitve, poškodbe, genetske malformacije, deformacije, …)
  • pri različnih sindromih (Downov sindrom, ADHD, …)
  • pri težavah s telesno držo otrok, ki so posledica asimetrij in nižjega mišičnega  tonusa (skolioze, kifoze, …)

Cilj nevrofizioterapije je:

• inhibirati (zavreti) abnormalne vzorce gibanja in drže
  • facilitirati (vzpodbujati) normalne vzorce gibanja in drže (s tem pridobimo in vzdržujemo normalno kvaliteto tonusa)
  • izboljšati tonus drže in vravnavati aktivnost mišic celega telesa
  • posamezniku omogočiti čim bolj normalno čutno-gibalno izkušnjo.